Jak własnoręcznie wykonać giętarkę? - instrukcje
Różnorodne operacje gięcia blach są ważną częścią ogólnej budowy i renowacji Twojego domu. Bez użycia specjalistycznego sprzętu nie jest możliwe prawidłowe wykonanie tych czynności. Do jednorazowego gięcia blachy można wypożyczyć odpowiednie narzędzie od sąsiada lub znajomego. Jednak przy częstym wykonywaniu takich zabiegów lepiej jest mieć pod ręką własnoręcznie zmontowaną giętarkę. Przy pewnych umiejętnościach, narzędziach i przestrzeni, nie jest bardzo trudno zrobić maszynę do gięcia własnymi rękami.
Treść artykułu:
- 1 Sporządzanie zakresu wymagań i obowiązków
- 2 Jak wybrać schemat kinematyczny maszyny?
- 3 Wniosek
Jak sporządzić rysunek techniczny
W Internecie można bardzo łatwo i szybko znaleźć odpowiednie schematy i dane do ostatecznego montażu, który chcielibyście Państwo zobaczyć na swojej maszynie. Wszystkie materiały i obliczenia są ściśle indywidualne. Często zostały one zaprojektowane przez ich autorów do konkretnych operacji gięcia, ale można je dostosować do własnego projektu. Dlatego konieczne jest dokonanie właściwego wyboru specyfikacji technicznej przed skonstruowaniem giętarki. Głównymi z nich będą te:
- maksymalna szerokość giętego metalu, mm;
- maksymalna grubość obrabianego przedmiotu, mm;
- Żądany zakres kątów gięcia;
- Wymiary mechanizmu (długość, szerokość, wysokość);
- Wymagana precyzja gięcia.
Natychmiastowy wybór maksymalnych wartości tych parametrów zależy od warunków użytkowania maszyny, która będzie zginać produkty z blachy. Do pokryć dachowych można stosować blachy ocynkowane lub stalowe o grubości nie większej niż 1 mm. W pracach miedzianych często stosuje się jeszcze cieńsze blachy lub listwy, natomiast w przypadku ręcznie wykonywanych balustrad i poręczy metal powinien mieć grubość od 2 do 3 mm.
Dobierając optymalną szerokość detalu - arkusza lub taśmy, należy przyjąć, że szerokość detali rzadko przekracza 1000 mm (sąsiednie detale można łączyć na tej samej obrabiarce w rąbek).
Najtrudniejszym punktem projektu jest wybór optymalnego zakresu wartości kątów dla gięcia metali. Jeśli przy górnej granicy 180° wszystko jest jasne, dolna wartość musi być dobrana bardzo inteligentnie. Naturalną konsekwencją zginania większości metali w stanie zimnym jest sprężynowanie - spontaniczne zmniejszenie rzeczywistego kąta zginania wynikające z właściwości sprężystych odkształcanego metalu. Sprężynowanie zależy od:
Plastyczność materiału: zatem dla stali niskowęglowej maksymalny kąt sprężyny wynosi 5-7°, a dla stali wysokowęglowej do 10-12°. Stale stopowe i stopy są jeszcze bardziej sprężyste. Dla stopu aluminium AMg6, maksymalny kąt sprężyny może wynosić 12-15°;
Grubość części giętej: zmniejszenie grubości metalu powoduje zmniejszenie współczynnika sprężystości;
Kąt gięcia: wraz z jego zmniejszeniem wzrasta sprężystość prawie wszystkich metali. Przy stosunkowo małym kącie zginania (15-20 °) kęsy gięte większości metali i stopów metodami konwencjonalnymi na daną wartość jest niemożliwe: muszą korzystać z jednostek z jednoczesnym wzdłużnym rozciągnięciem arkusza. Takich maszyn nie da się zrobić własnymi rękami: trzeba zainstalować i zdefektować specjalny napęd hydrauliczny. W takich przypadkach łatwiej jest wygiąć część przez zwykłe uderzenia młotkiem w drewnianą matrycę.
Jak dobrać schemat kinematyczny obrabiarki?
Najbardziej dostępne dla samodzielnie wykonanych maszyn, w których blacha będzie gięta poprzez obracanie ruchomego trawersu. Zasada działania tej maszyny jest następująca.
Obrabiany przedmiot, który ma być zgięty, jest przymocowany do płaszczyzny prowadzącej dolnego stołu maszyny i unieruchomiony przez ogranicznik, który jest przymocowany do ramy nośnej urządzenia (pożądane jest zapewnienie regulowanego ogranicznika).
Górna belka poprzeczna porusza się posuwisto-zwrotnie w ramie prowadzącej giętarki, która w swoim ruchu w dół zaciska liniałem gięty przedmiot.
W przedniej części dolnego stołu znajduje się obrotowa belka, która może obracać się wokół własnej osi. Obrót może odbywać się za pomocą uchwytu obsługiwanego dźwignią, ale można też wykonać wersję obsługiwaną stopą. W tym drugim przypadku operator ma wolne ręce, co ułatwia manipulowanie obrabianym przedmiotem, gdy jest on dociskany do liniału górnej belki poprzecznej. Wersja z obsługą nożną zmniejsza również zmęczenie ramion.
Zestaw narzędzi do gięcia na górnej i obrotowej belce może być zmieniany. Najłatwiejszym sposobem jest zamówienie zestawu stempli i matryc o wymaganych promieniach gięcia i standardowych gniazdach. Wszystkie części - linijka, prasa itp., których wykonanie będzie wymagało fachowej obróbki frezarskiej - muszą być dostarczone wraz z zamówieniem.
Skos górnej belki jest definiowany przez największy kąt gięcia, o który metal może zmienić swoją oś.
Do samodzielnego wykonania takiego urządzenia potrzebne będą następujące materiały:
- numer kanału stalowego od 6 wzwyż;
- zestaw kątowników stalowych do wykonania ramy nośnej maszyny;
- Blacha gruba szerokotaśmowa do wykonania czopa, górnej i dolnej belki;
- szeroka taśma stalowa do wykonania czopów oraz belek górnych i dolnych; - asortyment elementów złącznych;
- Pręt do wykonania ręcznego siłownika dźwigniowego do obracania dźwigara.
Do ułatwienia pracy można również wykorzystać imadło ślusarskie, prowadnice z porzuconej tokarki i solidne zawiasy ze stalowych drzwi wejściowych.
Domowa giętarka do blach może być również wykonana z elementów drewnianych, według podobnej zasady. Będzie ona w stanie giąć tylko aluminium i cienką blachę stalową (do 1 mm grubości), ale w wielu przypadkach te możliwości są wystarczające, a nakłady pracy związane z budową giętarki zostaną znacznie zredukowane. Operacje spawania nie są już konieczne. Części robocze takiej maszyny powinny być wykonane tylko z twardego drewna (sosna, świerk nie są odpowiednie).
Kiedy już zdecydujesz się na zasadę działania giętarki do liści, możesz poszukać odpowiednich rysunków. Osoba z wykształceniem inżynierskim będzie w stanie wykonać zestaw rysunków i własnych. Zaletą tej opcji jest to, że szereg rysunków roboczych szybko zmodyfikowanych i przetworzonych dla konkretnych możliwości i materiałów źródłowych.
Rysunki giętarki do blachy muszą być dostosowane do rodzaju instalacji. W przypadku mniejszych jednostek giętarka może być mobilna lub przenośna. W przeciwnym razie, dobra podstawa będzie musiała być wykonana za pomocą spawania, w przeciwnym razie nadmierna mobilność maszyny zmniejszy dokładność pracy na nim.
Wniosek
Gdy maszyna jest już gotowa, należy sprawdzić jej działanie i dokładność. W tym celu należy zgiąć próbny pasek grubego kartonu do wymaganej grubości. Jeśli gięcie jest prawidłowe, wysokość pasków będzie taka sama, a na powierzchni nie pozostaną ślady narzędzia użytego do odkształcenia paska.