Szlifierki - budowa i możliwości automatyzacji
Przekładnie mechaniczne stawiają wysokie wymagania komponentom, z których są zbudowane. Każde koło zębate, zębatka lub inny element konstrukcyjny biorący udział w przenoszeniu ruchu lub przekształcaniu go w kierunku, formie, mocy. Ważną rolę odgrywają elementy ruchome i wzorce kinematyczne, odciążenie zębów, sztywność mocowania i ogólna konstrukcja produktu końcowego. Dzisiaj będziemy mówić o szlifierkach do kół zębatych.
Producenci obrabiarek stawiają na tę samą jakość urządzeń, ale każdy model ma swoje unikalne cechy. Wraz z rozwojem budowy obrabiarek pojawiły się urządzenia do szlifowania kół zębatych stosowane w przemyśle maszynowym. Narzędzia takie cieszą się dużym zainteresowaniem, a konsumenci wnieśli swój wkład w proces rozwoju tych urządzeń i warunków ich użytkowania.
Dokładny profil każdego zęba, prawidłowe wymiary, równomierność podziałki, chropowatość, standardy dokładności. Wszystkie te standardy są niezbędne. Jakość obróbki koła zębatego lub zębatki wpływa nie tylko na dokładność i wydajność maszyny, ale także na bezpieczeństwo i stabilność całej maszyny.
Do osiągnięcia pożądanych rezultatów stosuje się maszyny o różnej budowie kinematycznej i konstrukcyjnej. Wybór maszyny zależy od rodzaju produkcji, wymagań dotyczących wykończenia powierzchni, procesu produkcyjnego, wymiarów i poziomu automatyzacji.
Szczególne znaczenie mają:
- gwarancja producenta;
- informacje o dostawcach części dla maszyny;
- informacje o narzędziach zamiennych;
- informacje na temat konserwacji zapobiegawczej i właściwego utrzymania;
- Prace remontowe i naprawcze maszyny.
Przy zakupie sprzętu, musi on być dobrej jakości. Musi być łatwy w utrzymaniu i obsłudze. Ważny jest koszt remontu.
Nowoczesna szlifierka do kół zębatych to efektywne połączenie prędkości, jakości powierzchni, możliwości obróbki z maksymalną uniwersalnością i możliwością pracy z różnymi przedmiotami obrabianymi. Większość modeli różnych producentów oferuje tak samo wysoką wydajność. Preferowana marka i model to w większości przypadków preferencje klientów.
Wybór sposobu mielenia decyduje o jakości produktu.
Mechanizm szlifierki do kół zębatych
Maszyny wyposażone w profilowane ściernice szlifują całą przestrzeń międzyzębową w jednym ciągłym przejściu. Zapewnia to najlepszą wydajność. Cierpi na tym jednak dokładność. Maszyny do docierania wykazują najlepszą jakość.
Ustawienie maszyny z kołami kształtowymi to skomplikowana procedura. W produkcji wielkoseryjnej jest to bardzo ważne.
Docieranie jest realizowane za pomocą ściernic ślimakowych, stożkowych lub tarczowych. Te ostatnie oferują największą wszechstronność. Ruchy wjeżdżania i rozdzielania są ciągłe. Odwracanie nie działa. Metoda docierania pozwala na uzyskanie wysokiej jakości powierzchni. Szlifierka do kół zębatych stożkowych działa na zasadzie docierania i kopiowania.
Maksymalna dokładność jest osiągana za pomocą łańcucha kinematycznego, ale wydajność pozostaje niska. Praca wykonywana jest jednym płaskim kołem. Cały profil jest obrabiany w dwóch przejściach. Maszyny z mechanizmem ewolwentowym są stosowane w produkcji narzędzi.
Długa praktyka stosowania maszyn w produkcji przekładni doprowadziła do tego, że tylko dokumentacja techniczna maszyn i ustalone normy pozwalają im pracować z maksymalną wydajnością. Niezbędna jest dobra konserwacja, tzn. dodatkowe szkolenia dla operatorów. Prawie wszystkie maszyny CNC różnią się od siebie.
Różnice między modelami nie dotyczą tylko mechanizmu działania:
- proste lub skośne zęby koła;
- Wewnętrzna lub zewnętrzna transmisja ruchu;
- dla przekładni stożkowych.
Tryby pracy są różne. Lista prac, które należy codziennie wykonywać w ramach rutynowych przeglądów i napraw, jest bardzo długa.
Konieczne jest przestrzeganie kolejności operacji i pełne zrozumienie, co wszystkie operacje oznaczają i jak są przeprowadzane. Projektując takie maszyny, producenci tworzą nie tylko sam sprzęt, ale także kompletny harmonogram, według którego należy go użytkować i konserwować.
Obsługa maszyn, a zwłaszcza ich ustawianie, jak również wykonywanie prac konserwacyjnych i naprawczych wymaga szkolenia. Jest on dostarczany przez producenta sprzętu. Z reguły przy sprzedaży szlifierek do kół zębatych producenci oferują program szkoleniowy dla operatorów.
Wycofane z produkcji maszyny są długo utrzymywane w dobrym stanie z podzespołami. Istnieje możliwość wymiany części, która uległa awarii. Jest to podstawowa reguła produkcyjna, ponieważ wiele modeli jest ustawianych pod konkretną produkcję, bez możliwości ich rekonfiguracji do pracy nad innymi produktami. Możliwe jest przekonfigurowanie szlifierki do kół zębatych CNC w celu produkcji innego typu części.
Programowanie w budowie obrabiarek
Do programowania obrabiarek jako język programowania używany jest asembler. Cykl pracy maszyny jest w nim "zapisany". Programy NC zapewniają chwilowe przyspieszanie, chwilowe zwalnianie i inne algorytmy.
Nowoczesne szlifierki do kół zębatych wyposażone są w sterowanie CNC. Poziom automatyzacji ma bezpośredni wpływ na jakość i proces obróbki detalu.
Programiści są potrzebni w produkcji. Są one poszukiwane do praktycznych zastosowań w produkcji seryjnej, jak również do produkcji unikalnych detali bez zleceń.
Automatyzacja produkcji nakłada "przenośnikowe" wymagania na pracę maszyn wzdłuż linii produkcyjnej. Programowanie numeryczne umożliwia zmianę zadań dla obrabiarek na poziomie hali produkcyjnej. Urządzenia te służą do tworzenia:
- podwozie samolotu;
- części skrzydeł;
- wirnik ogonowy
- pędniki ogonowe;
- mały, nie niezbędny do lotu, ale niezbędny dla komfortu pilota;
- części pojazdów i obrabiarek.
Nowoczesna produkcja wykorzystuje różnorodne programy, które sterują całymi liniami, a nie pojedynczą obrabiarką. Wiele z dzisiejszych produktów wymaga precyzyjnego sekwencjonowania i jest stworzonych do pracy przez długie godziny przy zachowaniu wysokiej jakości. Nie ma żadnej potrzeby interwencji człowieka.