Jaką kamerę inspekcyjną wybrać?
Świat dąży do minimalizacji infrastruktury i maksymalizacji przepływu. Technologia stara się rozwiązywać problemy w różnych dziedzinach w tym zakresie - dotyczy to hydrauliki, mechaniki pojazdowej i wielu innych dziedzin.
Z przyczyn zewnętrznych lub wadliwości systemy wewnętrzne ulegają awariom lub zostają zablokowane. Często jedynym rozwiązaniem jest kamera inspekcyjna. Boroskop (inna nazwa tego urządzenia), znajdzie zastosowanie także w rękach majsterkowiczów, którzy potrzebują się dostać w trudno dostępne miejsca. Jaką kamerę inspekcyjną wybrać? Na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?
Tryby pracy kamery inspekcyjnej:
Każde zadanie i system ma swoją specyfikę i trudność. Aby prawidłowo wykonać zadanie, może okazać się, że tradycyjna kamera inspekcyjna działająca pod wodą nie jest wystarczającym rozwiązaniem. Z tego powodu trzeba dokładnie przypatrzeć się modelowi, który nas interesuje i utwierdzić się czy można go zastosować jako bezprzewodową kamerę inspekcyjną. Jaką kamerę inspekcyjną wybrać? Czym różni się wariant przewodowy od bezprzewodowego?
- Kamera inspekcyjna bezprzewodowa - endoskop techniczny posiada wyświetlacz, który działa bez bezpośredniego połączenia przewodu z rękojeścią kamery. Umożliwia to większą elastyczność w manewrowaniu mniejszymi zestawami inspekcyjnymi i nie trzeba poświęcać tyle uwagi na tym co operator bezpośrednio widzi.
- Kamera inspekcyjna przewodowa - wyświetlacz w tym wariancie jest bezpośrednio przymocowany do urządzenia. Owszem, sprzęt zużywa mniej energii poprzez mniejsze obciążenie akumulatorów (brak nadajnika i odbiornika sygnału video), ale za to zestaw jest mniej wygodny w obsłudze.
Szczegóły i zasilanie w kamerze inspekcyjnej
Dostępne na rynku modele różnią się od siebie specyfikacją. Największe różnice widać w szczegółowości obrazu, na który składa się rozdzielczość rejestracji oraz wielkość ekranu podglądu, gdzie nagranie jest wyświetlane. Jaką kamerę inspekcyjną wybrać? Co powinno zwrócić naszą uwagę?
- Kamera inspekcyjna wysokiej rozdzielczości (HD) - dzięki niej rejestruje obraz, bogatszy o dużą ilość elementów i szczegółów. Dodatkowo przestrzeń przed kamerą można doświetlić, wykorzystując do tego diody LED. Pozwala to zobaczyć na filmie nawet bardzo małe zatory i uszkodzenia. W obecnym momencie, na rynku nie wszystkie kamery pracują w standardzie HD. Tam gdzie niezbędne jest zastosowanie profesjonalnej aparatury i uszkodzenia są bardzo drobne (m.in. w silnikach mechanicznych) wariant w tym standardzie to niezbędny wybór.
- Kamera akumulatorowa - jej dużą przewagą jest duża elastyczność i swoboda poruszania się nawet w bardzo wąskich miejscach. Kamery z ostatnich lat znacznie poprawiły osiągi akumulatorów, w związku z tym czas pracy wydaje się całkiem dobry. Decydując się na to rozwiązanie, należy pamiętać o weryfikacji pojemności akumulatora i opiniami na jego temat. To podejście pozwoli uniknąć zakupu, gdzie baterie szybko się zużywają, a narzędzie traci na swojej funkcjonalności.
- Rozmiar wyświetlacza - jest równie istotny co rozdzielczość kamery. Musi być na tyle dopasowany, by ukazać wszystkie interesujące nas szczegóły na ekranie wielkości dwóch lub trzech cali. Wiadomo, że im większy ekran, tym więcej szczegółów można zobaczyć. Gdyby jednak nawet to nie pomogło, zawsze można odtworzyć film na większym ekranie urządzenia zewnętrznego.
Sterowanie kamerą inspekcyjną
Kamera inspekcyjna musi być dostosowana do miejsc, które chcemy sprawdzać. Jaką kamerę inspekcyjną wybrać? Taką, która będzie miała dostosowany sposób sterowania do naszych potrzeb. Możemy do nich zaliczyć:
- Kamera sterowana zdalnie, umieszczona na samodzielnym podwoziu.
- Kamera z wysięgnikiem sztywnym do szerokich i długich przewodów (np. komina).
- Kamera z wysięgnikiem elastycznym - najpopularniejsze na rynku rozwiązanie, sprawdzające się w przypadku rur i silników.
Niezależnie od potrzebnego wariantu należy pamiętać o dodatkowym ułatwieniu w postaci nagrywania filmów. Nowe modele umożliwiają zapis na kartach SD, dzięki czemu można przeanalizować obraz w spokojnych warunkach i wychwycić źródła problemu.