Giętarki do rur - rodzaje i zasada działania
Praktyka gięcia rur za pomocą ciepła palnika dymnego należy już do przeszłości. Różnorodność urządzeń do gięcia przestrzennego i ich konstrukcja pozwala na zaspokojenie wszystkich potrzeb firm budowlanych i usługodawców w zakresie gięcia rur. Nowoczesne giętarki do rur są łatwymi w użyciu i wydajnymi maszynami. Są one kompaktowe, nie zużywają dużo energii i kosztują dość tanio (z wyjątkiem jednostek ze sterowaniem programowym).
Treść artykułu:
- 1 Różnorodność giętarek do rur
- 2 Zasady działania
- 3 Obszary zastosowania i działania
- 4 Wniosek
Różne rodzaje giętarek
Istnieje kilka rodzajów giętarek:
- W zależności od rodzaju napędu - agregat może być ręczny i zmechanizowany, a w tym drugim przypadku ich napęd może być mechaniczny, hydrauliczny i elektromechaniczny.
- Według przekroju poprzecznego przetwarzanej rury: giętarka do rur profilowych, w szczególności, będzie różnić się od uniwersalnego.
- Zgodnie z technologią gięcia, są trzpień, trzpień-bez trzpienia i rolki-formowania jednostek rolkowych (trzy-rolkowe giętarki do rur jest bardziej powszechne).
- W zależności od stopnia nasycenia maszyn automatyką, urządzenie może przewidywać ręczne przełączanie trybów lub ich programowanie.
Ręczna giętarka ma niską cenę, ale nawet w tym przypadku można zaoszczędzić pieniądze, wykonując ją samodzielnie według publicznie dostępnych rysunków. W ten sposób można również wykonać giętarkę do rur profilowych. Ręczna jednostka jest często przenośna wersja, ale funkcjonalność takich urządzeń jest ograniczona do gięcia rury o okrągłym przekroju.
Rosyjska maszyna do gięcia rur
Ręcznie obsługiwana giętarka do profili BendMax
Giętarka do rur kowalskich
Zasady pracy
Wspólną cechą wszystkich maszyn do gięcia rur jest to, że gięcie odbywa się na zimno.
Zwiększa to jakość powierzchni obrabianego przedmiotu w obszarze gięcia, ale również zwiększa siłę i zniekształca kształt przekroju (zwłaszcza w przypadku rur ze stali średniowęglowej i stopowej). Odkształcenie produktu podczas swobodnego gięcia jest spowodowane naprężeniami rozciągającymi na średnicy zewnętrznej, które występują podczas procesu. Nie są one równoważone przez naprężenia ściskające na średnicy wewnętrznej, ponieważ nie ma elementu podpierającego zwanego trzpieniem. Bez cięciwy giętarki rur są nieskuteczne w deformacji głównie cienkościennych rur.
Charakter ruchu trzpienia podczas odkształcania wyklucza jego zastosowanie do rur o skomplikowanych przekrojach. Z tego powodu giętarka do rur profilowanych ma inną konstrukcję: odkształcenie następuje nie tyle siłą, co poprzez prowadzenie profilowanej rolki po nieruchomym kęsie rury, który jest dociskany do nieruchomej rolki o tym samym przekroju. Ciśnienie może być hydrauliczne lub mechaniczne.
Na podobnej zasadzie działa giętarka kątowa, w której jest tyle rolek stacjonarnych, ile jest możliwych kątów gięcia. Konstrukcje takie są bardzo kłopotliwe, ale umożliwiają w pełni współrzędnościowe odkształcenie przestrzenne części w jednym cyklu technologicznym.
Obszary zastosowań i cechy eksploatacyjne
Bezodornovye giętarki do rur, które gną cienkościenne rury przez walcowanie, są używane tylko dla dużych promieni gięcia, w przeciwnym razie fałdy (fałdy) pojawiają się na wewnętrznej części powierzchni formującej. W szczególności, minimalny dopuszczalny promień gięcia nie powinien być mniejszy niż 3-4 średnice zewnętrzne obrabianego przedmiotu. Projektowana giętarka do rur profilowych musi być zaprojektowana z uwzględnieniem tego ograniczenia. Zamiast średnicy w tym przypadku do obliczeń brane jest pod uwagę pole przekroju poprzecznego F, przy zastosowaniu tego współczynnika:
Wartość dEcv jest stosowana przy określaniu minimalnego promienia gięcia kęsa.
Maszyny bezpodłogowe nie są zbyt efektywne w przypadku gięcia elementów cienkościennych. Pożądane jest, aby nie używać w pełni spawanych kęsów stalowych jako materiału wyjściowego, ponieważ użycie stali wtórnej może spowodować częściowe otwarcie spoin.
Rodzaje giętarek do rur są również określone przez odmianę, która realizuje gięcie przez gięcie na zimno. Jednostka, która realizuje tę technologię gięcia (zwykle trzy-rolkowe) zwane rolki gięcia rur. Konstrukcja takiego urządzenia przewiduje montaż 3 rolek gnących, z których dwie są umieszczone w jednej płaszczyźnie. Obrabiany przedmiot, który ma zostać zdeformowany, umieszczany jest w rowkach tych rolek. Odległość między nimi jest tak dobrana, aby uzyskać wysokiej jakości zgięcie pod wymaganym kątem bez puckingu. Wraz ze wzrostem procentowej zawartości węgla w materiale rury okrągłej, zwiększa się rozstaw rolek w środku zgodnie z informacjami zawartymi w tej tabeli:
Materiał | Stal 08, 10, St 1, St 2 | Stal 15, 20, St 3 | Stal 25, 30, St 4 | Stal 45, 50, St 5 | Miedź i jej stopy | Aluminium i jego stopy |
Rmin/s | 0,4 | 0,5 | 0,6 | 1,0 | 0,25 …0.3 | 0,4 … 0,6 |
Tutaj Rmin - minimalny promień gięcia, mm; s - grubość ścianki wyrobu, mm.
Zaciskanie kęsa przez ruchomą rolkę zapewnia jego wstępne naprężenie przed gięciem, co zapobiega nieograniczonemu odkształceniu rury w początkowym momencie gięcia.
Następnie trzeci wałek jest przesuwany do punktu zginania, a obrabiany przedmiot jest odkształcany. Jednostka trójwalcowa jest wyposażona w jeden z tych napędów:
- napęd hydrauliczny z siłownika, do którego pręta przymocowany jest wałek środkowy;
- Napęd elektromechaniczny, gdzie maszyna wyposażona jest w reduktor ślimakowy i mechanizm typu śrubowo-nakrętkowego;
- napęd ręczny mechaniczny (dźwigniowy) - dla giętarek do rur o dopuszczalnej średnicy zewnętrznej do 25-40 mm, przy czym mniejsza wartość odpowiada wlewkom stalowym.
Hydrauliczne giętarki do rur
Giętarka do kuszy
Giętarka kuszowa do rur miedzianych
Tyle, ile różnych przekrojów wałków, tyle musi być zacisków.
Wniosek
Giętarka rolkowa do rur profilowych umożliwia wykonywanie pierścieni, elementów spiralnych i profili przestrzennych o kątach gięcia do współczynników dopuszczalnych przez tabelę. Jeszcze więcej możliwości daje gięcie produktów o przekroju kołowym. Wynika to z mniejszej wartości momentu oporu przekroju kołowego o tej samej powierzchni co przekrój kwadratowy lub prostokątny.