Ręczne giętarki do blach - rodzaje i budowa
Gięcie jest specyficzną i szczególną operacją w obróbce plastycznej metali - nie wymaga dużego obciążenia odkształcającego, ale jest też bardzo wrażliwe na czas jego przyłożenia do giętego detalu. Dlatego też zmechanizowane maszyny do gięcia są głównie używane do gięcia grubych blach. Ręczna giętarka do blach jest znacznie częściej wykorzystywana w praktyce.
Treść artykułu:
- 1 Odmiany konstrukcyjne urządzeń do gięcia blach z napędem ręcznym
- 2 Podstawowe zasady doboru giętarek ręcznych
- 3 Model LGS-26 ręczna giętarka
- 4 Ręczne giętarki firmy Tapco
- 5 Giętarki LBM MetalMaster
- 6 Wniosek
Warianty konstrukcyjne ręcznych giętarek
Istnieje kilka rodzajów ręcznych giętarek:
- Przez rodzaj użytego narzędzia odkształcającego. Istnieją maszyny do gięcia blach (LGS) z narzędziami specjalnymi i oprzyrządowaniem segmentowym. W pierwszym przypadku stemple i matryce mają ściśle określoną konfigurację i służą do gięcia konkretnych produktów, pod z góry określonym kątem gięcia. Narzędzia segmentowe to zestaw stempli i matryc o tym samym osadzeniu. Przesuwając je, zmieniając ich położenie itp. można wyginać elementy o różnych kształtach. Typ narzędzia można dobrać w zależności od wielkości partii wyrobów gotowych.
- Metodą uzyskania siły odkształcającej. Zdecydowana większość LGS stosuje napęd ręczny lub nożny (pedał nożny). Giętarka ręczna przeznaczona do odkształcania stosunkowo małych elementów wyposażona jest w napęd ręczny, w którym siła robocza procesu przenoszona jest poprzez system dźwigni. Jedna z rąk operatora jest używana do przytrzymywania przedmiotu obrabianego za pomocą ciężaru lub w przednim ograniczniku maszyny. W przypadku większych elementów preferowany jest napęd nożny, gdy operator ma całkowicie wolne ręce i może wykonywać wymagane operacje na wygiętym elemencie.
- Zgodnie z kinematyką ruchu belki roboczej z ruchomym narzędziem. LGS są dostępne z możliwością ruchu translacyjnego lub rotacyjnego belki łopatki. Pod względem zalet technologicznych, oba systemy są plus minus równoważne, ale maszyny z progresywną ruchomą belką różnią się wysokością, a z obrotową - szerokością. W rzeczywistości wybór sprowadza się do wielkości obszaru produkcyjnego, na którym zamierzają Państwo umieścić ręczną zaginarkę.
- Według rodzaju działania i funkcji. Większość modeli posiada prostszy, spiralny system docisku materiału, w którym ręcznie reguluje się siłę docisku. W przypadku bardziej precyzyjnych i grubszych detali stosuje się hydrauliczne jednostki mocujące. Poprawiają one jakość gięcia, ponieważ zapewniają pewniejsze zamocowanie obrabianego elementu podczas gięcia. Niektóre modele posiadają również boczne przytrzymywacze. Nóż tnący, który jest częścią konstrukcyjną takiego zespołu, może wykonywać operacje obcinania krawędzi. Najbardziej niefortunny będzie zakup ręcznej giętarki do płyt z elektromagnetycznym mocowaniem, ponieważ niezawodność tej jednostki zależy bezpośrednio od stabilności produkcji energii elektrycznej.
Odpowiednia wersja ręcznej giętarki segmentowej powinna być wybrana na podstawie przedstawionej klasyfikacji, w oparciu o dodatkowe opcje oferowane przez firmy produkcyjne, wielkość produkcji i złożoność jej konstrukcji.
Podstawowe zasady doboru giętarek ręcznych
Ponieważ zakup jest długoterminowy (wszystkie LGS są bez wyjątku konstrukcyjnie proste i trwałe), przy wyborze odpowiedniego modelu giętarki według ustalonej klasyfikacji należy kierować się następującymi danymi wstępnymi
- Rodzaj produkcji części: w przypadku produkcji pojedynczych sztuk, preferowane są giętarki z segmentowymi narzędziami roboczymi, z możliwością modyfikacji przy zamawianiu zestawów stempli i matryc.
- Ograniczenia przestrzenne mogą sprawić, że warto ograniczyć giętarki do tych o niewielkich wymiarach, które można transportować.
- Możliwości techniczne urządzenia związane z gięciem wykrojów o określonym rozmiarze: oddzielnie produkowane jednostki do gięcia blachy do 0,7-1,5 mm, oraz do 4 mm (do gięcia produktów o większej grubości urządzenie giętarki do blachy powinno zawierać zmechanizowany napęd);
- Konfiguracja osi giętego detalu: w skomplikowanych pozycjach końcowej osi gięcia detalu można wybrać modele LGS, które umożliwiają niezależny ruch zarówno popychających, jak i obrotowych belek maszyny.
- Z mobilności urządzenia: przy zastosowaniu tego typu urządzeń na budowach (do gięcia metalowych profili bocznych, profilowanych elementów podłogowych itp.) ważne jest posiadanie giętarki, którą można łatwo przenieść w inne miejsce.
Podsumowując wszystkie powyższe, możemy podkreślić następujące wymagania, które muszą spełniać ręczne giętarki:
- Możliwość produkcji profili giętych o grubości najczęściej spotykanej w obecnych praktykach produkcyjnych (zazwyczaj do 1 mm);
- Tarcza tnąca umożliwiająca wykonanie wymaganych operacji separacji;
- mobilność maszyny, która umożliwia jej szybką i łatwą ponowną instalację;
- Solidność konstrukcji, zapewniająca niezmiennie wysoką jakość produktu;
- dostępność opcji dodatkowych (możliwość zamontowania napędu ręcznego/ nożnego, montaż narzędzi segmentowych);
- przystępna cena; trwałość i łatwość konserwacji.
W związku z tym warto przeanalizować praktyczne cechy najczęściej spotykanych modeli segmentowych maszyn narzędziowych.
Ręczna giętarka model LGS-26
LGS-26 odnosi się do budżetowej wersji omawianych maszyn. LGS-26 jest urządzeniem typu przelotowego (posiada nóż tnący do ustalania wymiarów końcowych wyrobu, który może być odkształcony w procesie gięcia na złożonych konfiguracjach). Jest lekki, mobilny i może być stosowany bezpośrednio na budowach, np. przy wykonywaniu różnych prac dekarskich. LGS-26 należy do małych ręcznych giętarek do blach, które są przeznaczone tylko do pracy z cienką blachą, ale może zginać nawet małe kołnierze (do 15 mm) i może zginać do kąta1800. LGS-26 ma niską cenę, a niezawodna konstrukcja zacisku zapewnia równomierne mocowanie obrabianego przedmiotu wzdłuż całego frontu gięcia. Zastosowanie w LGS-26 sztywniejszej ramy daje segmentowy blok dziurkacza o doskonałej dokładności. Liczba podpór na belce mocującej w LGS-26 jest zminimalizowana, co zapewnia równomierne mocowanie. Dodatkowo, obrabiany element nie zostanie wypchnięty spod zacisku, gdy LGS-26 pracuje. LGS-26 posiada kątomierz, który zapewnia dodatkową wygodę podczas pracy. LGS-26 może być stosunkowo szybko ustawiona do pracy z długimi przedmiotami i posiada w tym celu stół przesuwny. Przecinarka wyposażona jest w trwałe stalowe prowadnice.
Podsumowanie: LGS-26 to wielofunkcyjna, niezawodna, a przy tym dość przystępna cenowo giętarka ręczna.
Giętarki ręczne Tapco
Marka Tapco (USA) jest znana z urządzeń do gięcia profili metalowych. Giętarki Tapco przeznaczone są przede wszystkim do produkcji anodowanych profili stalowych do pokryć dachowych, przeznaczonych do montażu na otwartych przestrzeniach, dlatego też wykonane są prawie w całości z materiałów odpornych na korozję. Wpływa to na cenę giętarek do blachy Tapco, która jest znacznie wyższa niż analogicznych urządzeń krajowych. Cechami wyróżniającymi Tapco LGS są:
- modułowa zasada montażu, która znacznie przyspiesza proces składania maszyn;
- dostępność osłon zabezpieczających przed uszkodzeniem powierzchni roboczej urządzeń Tapco;
- możliwość łatwego transportu ręcznych giętarek Tapco do nowej lokalizacji;
- Zaawansowane opcje oprzyrządowania, które obejmują ostrze tnące jako część zespołu tnącego, stół posuwowy oraz opatentowane przez Tapco Tool narzędzie segmentowe;
- roczna gwarancja na maszyny Tapco (pod warunkiem spełnienia wymagań producenta);
- atrakcyjny wygląd całego asortymentu pras krawędziowych Tapco.
Wniosek: ręczne giętarki do płyt Tapco są pierwszym z serii tego typu urządzeń, które mają być używane w trudnych warunkach atmosferycznych.
Giętarki nożycowe LBM MetalMaster
Ręczne giętarki LBM produkowane są przez polską firmę MetallMaster. Firma produkuje szeroką gamę urządzeń, więc można kupić te giętarki do prac dekarskich, a także do produkcji elementów wykończeniowych, kanałów wentylacyjnych itp. Wszystkie maszyny LBM są przenośne i stabilne w działaniu. Najbardziej popularne są modele budżetowe LBM, pracujące głównie z cienkimi blachami oraz ręczne giętarki do blach serii LBM Lite, których części wykonane są ze stopów tytanu. Kinematyka wszystkich pras krawędziowych LBM jest taka sama: wychylna belka robocza z nieruchomą belką górną. Zakres regulacji grubości w urządzeniach LBM jest ograniczony, co ogranicza ich praktyczne zastosowanie. Jednocześnie konstrukcja jednostki mocującej pozwala na pracę LBM z minimalnymi kołnierzami detali (do 15 mm). Ze wszystkich rozważanych LBM, Lite ma najmniejszą wagę.
Wniosek: ręczne giętarki LBM mogą być instalowane na lekkich konstrukcjach nośnych niewykończonych budynków.
Wniosek
Ręczne giętarki do blach są pod wieloma względami uniwersalnymi maszynami, które mogą być używane zarówno w produkcji, jak i na budowach do szybkiego gięcia metalu.