Piły taśmowe do metalu - konstrukcja i specyfikacje
Piły taśmowe do metalu są maszynami przeznaczonymi do cięcia materiałów zgodnie z zadanym programem. Ten typ sprzętu jest szeroko stosowany w różnych gałęziach przemysłu i projektach budowlanych.
Głównymi producentami wysokiej jakości urządzeń przeznaczonych dla szerokiej gamy przedsiębiorstw są światowi liderzy w dziedzinie budowy obrabiarek:
- Delta (Korea);
- Amada (Japonia);
- Daito (Japonia);
- Kasto (Niemcy);
- Behringer (Niemcy) ;
- Everising (Tajwan);
- Carif (Włochy);
- Doall (USA);
- FMB (Włochy);
- Danova (Hiszpania);
- Jet (Szwajcaria);
- Proma (Republika Czeska);
- Optimum (Niemcy);
- Bomar (Republika Czeska).
Piła stołowa Elmos
Wyrzynarka Beka Mak
Dwukolumnowa piła taśmowa Pilana
Pilarki taśmowe w różnych konstrukcjach:
- typ wspornikowy/wahadłowy (stosowany do cięcia elementów o długości do 350 mm);
- podwójna kolumna;
- suwnica;
- pionowy;
Produkty wiodących producentów są importowane do Rosji i szeroko stosowane w różnych przedsiębiorstwach do produkcji sprzętu i różnych kategorii towarów.
Treść artykułu:
- 1 Właściwości i typy
- 2 Budowa i charakterystyka maszyn tego typu
- 3 Zalety stosowania
Cechy i typy
Maszyny różnych producentów umożliwiają cięcie materiałów lub cięcie za pomocą piły taśmowej, która wykorzystuje konstrukcję zamkniętego pierścienia i jest wyposażona w zęby, co pozwala na cięcie obrabianego przedmiotu. Cięcie może odbywać się po prostych lub zakrzywionych trajektoriach, zgodnie z dostępnymi rysunkami.
Przy wyborze konstrukcji maszyny do operacji cięcia, konieczne jest poznanie osobliwości i głównych cech sprzętu oferowanego przez producentów.
Profesjonalne maszyny produkowane są regulowane przez kilka kategorii, biorąc pod uwagę główne wskaźniki:
- liczba prędkości obróbki materiału;
- wydajność sprzętu (ilość pracy wykonanej w jednostce czasu);
- kąt obrotu mechanizmu podającego;
- szerokość zastosowanej taśmy.
W zależności od stopnia automatyzacji procesów roboczych urządzenia dzieli się na:
- instrukcja obsługi;
- automatyczny;
- półautomatyczny.
Ręczne piły taśmowe są używane do produkcji na małą skalę wyrobów metalowych i innych materiałów. Zaletą tego typu maszyn jest: niski koszt, możliwość cięcia materiału pod kątem od 0 do 60°, wysoka jakość obróbki metalu. Maszyny ręczne są szeroko stosowane w małych i średnich zakładach przemysłowych, w usługach naprawczych i na budowach.
Półautomatyczne piły taśmowe służą do wielooperacyjnego cięcia stali narzędziowych, metali nieżelaznych i stopów. W tego typu maszynach część operacji wykonywana jest automatycznie: podawanie ramy piły, zaciskanie i otwieranie imadła. Półautomatyczna przecinarka taśmowa posiada wiele zalet: płynną zmianę prędkości cięcia materiału, automatyczną regulację dokładności obniżenia ramy oraz zastosowanie hydromechanicznej metody napinania urządzenia tnącego.
Maszyny automatyczne charakteryzują się najwyższym stopniem automatyzacji operacji i bardzo wysokim kosztem.
Produkowane modele charakteryzują się możliwością programowania procesu cięcia detalu, wyposażone są w urządzenia do regulacji wyłączenia cyklu pracy po zakończeniu procesu.
Obrabiarki dzielą się w zależności od ich zastosowania i konstrukcji na:
- kolumna;
- Zasada wahadła;
- stacjonarne krajowe;
- Domowy blat stołowy.
Wykorzystanie parku maszynowego zależy od zastosowanej technologii, wykonywanych operacji oraz wymaganej wydajności urządzeń.
Budowa i charakterystyka tego typu maszyny
Maszyna używana do cięcia różnych materiałów składa się z następujących elementów
- Sztywna rama;
- Zestaw kół pasowych systemowych;
- Imadło zaciskowe z hydraulicznym dociskiem;
- napęd roboczy;
- system dostarczania chłodziwa do obszaru obróbki;
- Regulacja, mechanizm napinający;
- panel sterowania procesem pracy;
- systemy kontroli i bezpieczeństwa;
- źródła dodatkowego oświetlenia (lampy i reflektory do oświetlania miejsca pracy i przedmiotów obrabianych).
Przenośniki rolkowe
Cięcie wsadowe rur okrągłych
Cięcie wsadowe rur prostokątnych
Konstrukcję mechanizmu tnącego stanowi piła tarczowa, która jest zamocowana na 2 lub 3 kołach pasowych, wykonujących ruch obrotowy za pośrednictwem silnika elektrycznego. Im mocniejszy silnik elektryczny, tym większa wydajność maszyny oraz możliwości obróbki i cięcia. W celu zwiększenia wydajności maszyn stosuje się piły bimetalowe, które wykonane są z dwóch metali zapewniających wytrzymałość i elastyczność elementu roboczego. Ostrze tnące wykonane jest ze stali sprężynowej, do której przyspawana jest taśma ze stali narzędziowej, na której nacinane są zęby.
Maszyny wyposażone są w dwa rodzaje mechanizmów roboczych: imadło obrotowe lub ramę wychylną umożliwiającą zmianę kąta obróbki detalu.
Obróbka metalu odbywa się w płaszczyźnie poziomej. Na stole zainstalowane jest imadło, w którym mocowany jest obrabiany przedmiot. Rama przesuwa materiał, służy do cięć prostych i ukośnych. Szczęki imadła można obracać o 45º w celu wygodniejszej zmiany położenia obrabianego przedmiotu.
Na piłach taśmowych można obrabiać nie tylko metal, ale również drewno, grafit i tworzywa sztuczne. Regulacja procesu cięcia odbywa się poprzez sterowanie prędkością obrotową tarczy. Przy obróbce metalu, wraz ze spadkiem właściwości wytrzymałościowych, wzrasta również prędkość obróbki. Przed dokonaniem zakupu należy prawidłowo określić zadanie, które ma być wykonane i wybrać model, którego potrzebujesz.
Ręczne piły taśmowe są używane głównie do obróbki tworzyw sztucznych, metali takich jak żeliwo, stal niskostopowa i niestopowa, metale nieżelazne, tytan i stopy niklu.
Dysza płynu chłodzącego
Zbiornik do przechowywania chłodziwa z pompą
Doprowadzenie chłodziwa do strefy cięcia
Metal może być obrabiany pod kątem prostym lub zadanym do 60º. Zmiana kąta cięcia odbywa się poprzez zmianę pozycji ostrza tnącego podczas obrotu ramy. Proces cięcia jest monitorowany przez czujniki, a obszar roboczy pomiędzy obrabianym metalem a tarczą piły jest chłodzony przez doprowadzenie chłodziwa. Płyn chłodzący może być wodą lub specjalną emulsją, która wypłukuje opiłki i pył metalowy. W niektórych modelach montowane są również szczotki czyszczące, które usuwają opiłki metalu i umożliwiają lepsze cięcie metalu, zwiększając tym samym żywotność ostrza.
Zalety stosowania
Ta grupa maszyn ma wiele zalet
- Możliwość cięcia metalu o grubości do 400 mm;
- Materiał można ciąć w szerokim zakresie kątów;
- W procesie obróbki materiał jest cięty prostą krawędzią;
- Piła taśmowa do metalu jest maszyną oszczędzającą miejsce;
- Niski poziom hałasu przy wykonywaniu operacji technologicznych.
Piły taśmowe do metalu są maszynami o wysokiej wydajności i są wykorzystywane do operacji, które byłyby trudne do wykonania za pomocą innych urządzeń. Czytaj więcej na: http://hale.biz.pl