Koła łańcuchowe: Rodzaje, budowa i zastosowanie
Przeniesienie napędu na maszynę odbywa się za pomocą koła łańcuchowego. Jest to również popularny element do tego typu zadań, dlatego znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jak wiadomo, sukces systemu zależy od mniejszych elementów. Tak jest również w tym przypadku, gdyż bez kół łańcuchowych przekładnia nie byłaby w stanie spełnić swojego zadania.
Charakterystyka kół łańcuchowych
Koło łańcuchowe, które jest niezbędnym elementem przekładni łańcuchowej, jest tym, co utrzymuje maszynę w ruchu. Są one szeroko stosowane w wielu gałęziach przemysłu ze względu na ich wszechstronność i wydajność. Ma okrągły kształt i specjalne zęby, które współdziałają z łańcuchem.
Ich różnorodność jest kolejnym czynnikiem, który wpłynął na popularność kół łańcuchowych. Na rynku istnieje wiele rodzajów kół łańcuchowych. Każdy typ ma inną konstrukcję. Można znaleźć koła łańcuchowe, które nadają się zarówno do bardziej niszowych zastosowań, jak i tych popularnych.
Rodzaje zębatek
Jak już wspomnieliśmy, istnieje wiele rodzajów i typów kół łańcuchowych. Można je sklasyfikować ze względu na materiał, z którego są wykonane (np. stal). Ich budowa jest ważniejsza od wszystkiego, ponieważ możemy odróżnić zębatki z piastą od tych bez piasty.
Koła łańcuchowe, które posiadają piastę, nazywane są kołami łańcuchowymi specjalnego przeznaczenia. Są one w stanie wytrzymać duże obciążenia i są niezwykle trwałe. Ich wyjątkowość polega na tym, że koło łańcuchowe może się obracać, nawet jeśli wał jest nieruchomy. Ale to nie wszystko. Przy wyborze części łańcuchowych z kół łańcuchowych w piaście macie Państwo trzy możliwości: jednorzędowe (dwurzędowe), trzyrzędowe (trzyrzędowe)
Drugim rodzajem kół łańcuchowych są koła bez piasty. Drugi typ kół łańcuchowych, czyli to koło łańcuchowe, zamiast piasty posiada specjalny otwór, który umożliwia wprawienie maszyny w ruch. Koła łańcuchowe bez piasty, choć są proste, występują w wielu rodzajach: można wybierać spośród kół jednorzędowych, dwurzędowych i trzyrzędowych.
Koła łańcuchowe: Zastosowania
Napęd nie jest możliwy bez kół łańcuchowych. Dlatego właśnie są one tak wysoko cenione w przemyśle.
Przemysł spożywczy, budowlany i samochodowy to jedne z najbardziej popularnych branż, w których stosuje się koła łańcuchowe bez piasty lub z piastą. Istnieje wiele opcji, ale ważne jest, aby wybrać odpowiedni sprzęt, który spełni swoje zadanie. Sprawdź ofertę kół łańcuchowych na stronie https://www.janus.com.pl/produkty/kola-lancuchowe/
Koła łańcuchowe: Funkcjonalność
Mając na celu wyjaśnienie różnic w budowie kół łańcuchowych oraz pomoc w doborze odpowiedniego koła łańcuchowego do danego zastosowania.
- - Koła łańcuchowe z piastami i tarczami. Koło łańcuchowe z piastą składa się z tarczy koła łańcuchowego i odsadzenia (piasty). Różnicę można zobaczyć na poniższym rysunku. Jest ona również używana w aplikacji. Koło z piastą będzie w stanie wytrzymać większe obciążenia ze względu na długość jego otworu i powierzchni kontaktowej do niego. Koła z piastą mogą być również używane do specjalnych standardowych" lub hartowane koła.
- - Przeniesienie napędu odbywa się przez koła na dwa pojedyncze łańcuchy. w rolkarstwie. Ze względu na większą odległość między obręczami niż w kole dwurzędowym, koło to pozwala na jednoczesną obsługę dwóch oddzielnych łańcuchów. Jak pokazano na poniższym zdjęciu. Pozwala to na przekazanie napędu na wiele lub więcej osi bez konieczności montowania kilku napędów.
- - Większość rozwiązań do napinania łańcuchów wykorzystuje łożyskowane koła łańcuchowe. Mogą być one również stosowane jako koła obrotowe (przenośniki łańcuchowe), które mogą się swobodnie poruszać.