Czy należy wykonać konserwację zapobiegawczą dla klucza dynamometrycznego? Odpowiedź brzmi TAK.
Aby utrzymać stałą dokładność, klucze dynamometryczne muszą być okresowo sprawdzane pod kątem zużycia lub wadliwych części. Odpowiednio skonstruowany program konserwacji zapobiegawczej optymalizuje wydajność narzędzi i redukuje nieoczekiwane przestoje, oszczędzając tym samym czas i pieniądze.
Im częściej stosowany jest klucz dynamometryczny, tym szybciej ulega on zużyciu lub wypada z kalibracji. Monitorowanie liczby cykli na dobę lub całkowitej liczby godzin pracy narzędzia jest najdokładniejszym sposobem na ustalenie prawidłowych interwałów konserwacji. Przyjmuje się, że klucze dynamometryczne powinny być serwisowane zgodnie z zaleceniami producenta lub nie dłużej niż 100 000 cykli, lub gdy kontrola wzrokowa wykaże stary lub suchy smar, części wykazujące oznaki nadmiernego zużycia, luźne lub niestabilne elementy.
Grzechotka klucza powinna być sprawdzona pod kątem zużycia, oczyszczona i nasmarowana. Należy okresowo sprawdzać, czy śruby z grzechotką są dokręcone i czy grzechotka obraca się swobodnie po obróceniu. Uchwyt klucza nie powinien być luźny i nie powinien być narażony na korozję ani na działanie środków smarnych podczas użytkowania. Brak kontroli, smarowania, regulacji i wymiany zużytych części w kluczach może prowadzić do przedwczesnego uszkodzenia.
Należy chronić klucz przed kurzem, brudem, chemikaliami i innymi zagrożeniami poprzez odpowiednie przechowywanie klucza w etui lub innym urządzeniu do przechowywania i przechowywanie go w suchym i czystym miejscu. Wyczyść klucz na zewnątrz za pomocą suchej szmatki. Zewnętrzny płyn czyszczący lub inne rozpuszczalniki chemiczne mogą powodować korozję wewnętrznego smarowania narzędzia, powodując jego przedwczesną awarię. W przypadku konieczności demontażu klucza należy postępować zgodnie z odpowiednio udokumentowanymi instrukcjami dostarczonymi przez producenta lub przesłać je do kompetentnego technika.