Latarki czołowe - ranking modeli i rozwiązań
Rozwój technologii ułatwia nam codzienne czynności. Jednym z takich elementów jest elektryczność i wykorzystujące to zasilanie narzędzia. Dzięki nim nasza praca idzie szybciej, łatwiej i precyzyjnej.
Aby dobrze wykonać swoje obowiązki trzeba też dobrze widzieć, dlatego stosujemy oświetlenie, które rozjaśnia nam stanowisko pracy lub drogę. Z tego tytułu coraz częściej sięgamy po latarki czołowe. Z początku traktowane jako gadżet, sprzęt stał się jednym ze standardowych elementów codziennego wyposażenia - od wieczornego wykonywania obowiązków przy domów, przez sport i rekreację, po pracę w ciemniejszych i słabo widocznych miejscach. Żeby wybrać odpowiedni model pod swoje preferencje, trzeba jednak dokładnie wiedzieć jakich parametrów się szuka. Dlatego sprawdzamy latarki czołowe - ranking jest dla nas punktem odniesienia do cen i specyfikacji, które warto polecić.
Latarki czołowe - parametry
Jak każde urządzenie elektryczne, latarki czołowe składają się z podzespołów, które będą je różnić pomiędzy modelami. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć:
- moduł oświetleniowy,
- system mocowania,
- zasilanie.
Pierwszy element, to sposób w jaki oświetlana jest przestrzeń przed nami. Należy wiedzieć, że moduł oświetleniowy jest oparty o zastosowanie diod LED. Na rynku można jeszcze rzadko spotkać warianty z tradycyjnymi żarówkami, ale nie sprawdzają się one dość dobrze i zostały wyparte przez nowsze rozwiązania. Latarka czołowa z diodą LED, charakteryzuje się dużą jakością oraz ergonomią użytkowania. Wystarczy sprawdzić jej moc. Jest ona podawana w tzw. lumenach. Warto wiedzieć, że producenci podają maksymalną moc z jaką mogą pracować diody, lecz nie jest to gwarancją, że oświetlenie będzie odpowiadało podanym parametrom. Należy również wziąć pod uwagę, że im większa moc, tym większe zużycie baterii, co może wiązać się z krótszym czasem korzystania z urządzenia. Producent zwykle na opakowaniu proponuje, w jakich celach można wykorzystać moduł oświetleniowy, tryby oraz rodzaje strumieni światła, co powinno dać nam obraz gdzie taki sprzęt się sprawdzi.
Drugi element to system mocowania. Zwykle jest opaska do zamocowania na głowie. Kupujący sam musi stwierdzić jakie ułożenie jest dla niego optymalne. Musi być ono komfortowe, tak by spełniało swoją rolę na kilka godzin ciągłej pracy i kilkuletnie użytkowanie. Warto sprawdzić czy mocowanie nie jest za luźne, lub nie powoduje uczucia dyskomfortu.
Ostatni punkt to zasilanie. Latarki czołowe są dostępne w trzech wariantach - akumulatory, baterie oraz ogniwa energetyczne. Warto przemyśleć w jakich warunkach będziemy pracować, na ile czasu pracy wystarczy zasilania w danym trybie oraz ile będzie kosztowało ponowne naładowanie urządzenia.
Latarki czołowe - ranking - jakie produkty i firmy godne uwagi?
Wśród dostępnych na rynku ofert, funkcjonuje wiele dobrych modeli i produktów uznanych producentów. Jednak gwarancją użytkowania i niezawodności najczęściej cechują się dobrze sprawdzone modele. Warto pamiętać, że zakup nie powinien być impulsywny czy na podstawie kaprysu. Wydatek powinien być analogiczny do naszych potrzeb. Jeśli szukamy dodatkowych funkcjonalności i gwarancji wykonania, warto rozważyć zakup produktów takich marek jak Fenix, Mactronic, Petzl czy Milwaukee. Co jeszcze jest istotne z punktu widzenia użytkownika?
Latarka czołowa - dla kogo?
W zależności od miejsca i przeznaczenia, moc latarki będzie się zmieniać. Do prac przydomowych rekomendujemy moc 200 lumenów. Jednak w bardziej rekreacyjnych sytuacjach ta wartość nie musi być taka wysoka - i tak rekomendujemy:
- rower - 100 lumenów
- bieganie i wycieczki piesze - d0 100 lumenów,
- biwak i rekreacja - tu moc zależy od ilości osób i powierzchni jaką chcemy oświetlić, ale raczej sprawdzą się tutaj minimalne wartości, aby zorientować się w terenie wokół namiotów.