Własnoręczne szlifowanie pił tarczowych
Pilarki tarczowe znajdują zastosowanie we wszystkich dziedzinach budownictwa. Wiele prac wymaga wymiarowania materiałów budowlanych, wykonywania cięć, itp. Za pomocą piły tarczowej można szybko przecinać różne materiały z dużą prędkością i najlepszą jakością cięcia. Stałe użytkowanie takiego sprzętu powoduje, że narzędzie tnące może się stępić, co ma znaczący wpływ na wydajność i jakość pracy. Dlatego wiele osób zastanawia się, jak ostrzyć piły tarczowe własnymi rękami. Wiedząc, jak wykonać taką pracę jakościowo, można zaoszczędzić sporo pieniędzy.
Treść artykułu:
- 1 Narzędzia potrzebne do ostrzenia
- 2 Kiedy wykonuje się prace konserwacyjne pilarek tarczowych?
- 3 Zasady i kąty ostrzenia pił tarczowych
- 4 Ostrzenie pił tarczowych w warunkach domowych
- 5 Ostrzenie na obrabiarce
- 6 Wniosek
Narzędzia potrzebne do ostrzenia
Do ręcznego ostrzenia pił tarczowych można używać tylko specjalnych narzędzi. Istnieją maszyny, które mogą zautomatyzować ten proces i uczynić go bardziej wydajnym.
Do samodzielnego szlifowania tarcz potrzebne są następujące narzędzia
- imadło montażowe;
- akta;
- drewniany klocek.
Możesz użyć ostrzałki do pił tarczowych, która nie wymaga żadnych narzędzi.
Kiedy wykonuje się prace związane z ostrzeniem pił tarczowych?
Określ, kiedy należy ostrzyć piły tarczowe. W przypadku silnego zużycia nie jest możliwa taka praca. Rzemieślnicy mogą zidentyfikować 3 sygnały, które określają, kiedy piła tarczowa wymaga ostrzenia:
- Pojawia się dym i nagrzewanie osłony ostrza. Brzeszczoty mają zazwyczaj specjalną osłonę, która nagrzewa się, gdy tarcza się stępi. Należy zauważyć, że czasami pojawia się dym spowodowany intensywnym ogrzewaniem obszaru cięcia.
- W przypadku posuwu mechanicznego trzeba użyć dużej siły, aby uzyskać pożądany rezultat.
- Podczas obróbki drewna lub innego materiału w strefie skrawania pojawiają się ślady zanieczyszczeń i charakterystyczny zapach.
Jeśli doświadczasz jednego z tych objawów, zaleca się naostrzenie brzeszczotu piły.
Zasady i kąty ostrzenia pił tarczowych
Piła tarczowa posiada cztery podstawowe kąty ostrzenia na całej powierzchni roboczej. Kąty, podobnie jak kształt zęba, można określić jako podstawowe cechy użytkowe. Dla każdego zęba dostępne są następujące parametry:
- kąty przedni i tylny;
- kąty cięcia z przodu i z tyłu.
Wartości tych parametrów zależą od przeznaczenia frezu i rodzaju obrabianego przedmiotu.
W zależności od parametrów wyróżnia się kilka rodzajów pił:
- Do cięcia wzdłużnego. W tym przypadku kąt nachylenia frontu powinien wynosić od 15° do 25°.
- W przypadku cięcia poprzecznego, wartość ta powinna wynosić od 5° do 10°.
- Wersja uniwersalna jest ostrzona pod kątem 15°.
Rodzaj materiału, który ma być obrabiany również określa wartości, jakie powinien posiadać ząb. Im twardszy materiał, tym trudniej jest go obrabiać. Z tego powodu zaleca się, aby zęby tnące nie były tak często ostrzone.
Po długotrwałym użytkowaniu piły z węglików spiekanych największe zużycie zauważalne jest na górnej krawędzi tnącej. Patrząc na płaszczyznę zęba, warto zauważyć, że zużycie dotyczy głównie powierzchni przedniej.
Ostrzenie pił tarczowych w warsztacie domowym
Możliwe jest samodzielne ostrzenie piły tarczowej bez użycia specjalnej maszyny do ostrzenia, która ma wysoki koszt i jest rzadko używana zgodnie z jej przeznaczeniem, ponieważ używa węglika spiekanego. Jednak nie można po prostu trzymać kierownicy w rękach, ponieważ trzeba uzyskać odpowiednie cięcie dla danej pracy.
Zwykły płaski stojak służy do utrzymywania koła zębatego w sztywnej pozycji. Oto cechy, które powinien posiadać:
- Powierzchnia stojaka musi pokrywać się z poziomem osi tarczy ostrzącej.
- Zębatkę umieszcza się na stojaku w taki sposób, aby płaszczyzna ostrzona była prostopadła do brzeszczotu piły.
- Uchwyt do zębów skośnych wyposażony jest w zawias obrotowy.
Oprzyrządowanie umożliwia zamocowanie obrabianego przedmiotu w stosunku do używanego materiału ściernego. Kolorowy marker służy do zaznaczania właściwego kąta. Potrzebne jest również imadło, w którym zaciska się utworzony uchwyt.
Ostrzenie na ostrzarce
Jeśli istnieje możliwość zakupu specjalnej maszyny, ostrzenie może być przeprowadzone z maksymalną jakością. Osprzęt jest niewielki, dzięki czemu może być stosowany w przydomowym warsztacie.
Szczególną uwagę należy zwrócić na dobór ściernicy. Oto szczegóły, które należy wziąć pod uwagę:
- Ściernica z węglików spiekanych jest trudniejsza do naostrzenia.
- Przy wyborze należy zwrócić uwagę na ściernice wykonane z węglika spiekanego, diamentowe lub z zielonego węglika krzemu.
Enkor Korvet 472
Używany SZTP 600T.
Szlifierka JMY8-70 (MTY 8-70)
Ostrzenie przy użyciu profesjonalnej ostrzałki jest bardzo proste. Tarcza jest montowana za pomocą specjalnego zacisku. Jest on wykonany z uwzględnieniem konstrukcji koła. Dobierane są precyzyjne parametry kątów zębów, co daje wysoką jakość całego zabiegu. Błąd obsługi jest ograniczony do minimum. Konstrukcja posiada specjalny kątomierz. Aby nie pomylić się podczas pracy, które zęby zostały już obrobione, a które nie, punkt początkowy zaznacza się markerem.
Wniosek
Piły tarczowe mogą być ostrzone samodzielnie, ale należy wziąć pod uwagę ścisłe mocowanie ostrza i materiału ściernego. Przy ręcznym wypełnianiu jakość będzie znacznie niższa. Najlepszy rezultat można oczywiście osiągnąć pracując na specjalnej maszynie do ostrzenia.