Wybór elektronarzędzia pasującego do złącza
Aby osiągnąć wymaganą dokładność momentu obrotowego dla danego zastosowania, należy wybrać elektronarzędzie o małym rozproszeniu i małej średniej zmianie biegów. Sztywność złączy jest różna, dlatego konieczne jest uwzględnienie jej w celu uzyskania odpowiedniego momentu obrotowego.
Przykładem twardego połączenia z szybkim dokręcaniem jest mocowanie śrub w stali bez elementów łączących. Do tego zastosowania elektronarzędzie musi posiadać szybkie sprzęgło, które przerywa moment obrotowy na zadanym poziomie.
Innym przykładem jest miękki przegub z uszczelkami i podkładkami lub długa śruba, która wymaga użycia wkrętaka elektrycznego lub pneumatycznego z mocnym silnikiem, aby uzyskać krótkie czasy dokręcania.
Jeśli w przegubie występują osiadania lub odkształcenia plastyczne, należy zdecydować się na elektronarzędzie typu sprzęgło lub narzędzie z hydraulicznym mechanizmem impulsowym. Wówczas przegub będzie miał czas na osiadanie w trakcie montażu.
Przeguby z elementami samozabezpieczającymi w gwincie lub nakrętkach zaciskowych są coraz bardziej powszechne. W przypadku pracy z takimi połączeniami zalecamy stosowanie śrubokręta ze sprzęgłem odcinającym.
Aby w pełni wykorzystać wysoką wydajność wysokiej jakości elektronarzędzia, ważne jest, aby znać wymagania stawiane elektronarzędziom przez różne połączenia śrubowe. Oto kilka przykładów, które pomogą Ci wybrać odpowiedni rodzaj elektronarzędzia.
Wkręt maszynowy - przegub twardy Niski opór toczenia aż do momentu, gdy łeb wkrętu osiągnie swoje miejsce, po czym opór szybko wzrasta. Do szybkiego wkręcania z umiarkowaną dokładnością co do momentu obrotowego należy wybrać narzędzie o dużej prędkości obrotowej. Dla bliskiego ograniczenia momentu obrotowego lub gdy jakość gwintu jest nierówna, wybierz narzędzie o niższej prędkości obrotowej. Jest to również zalecane w przypadku kruchego materiału. Najodpowiedniejsze jest sprzęgło typu shut-off. Alternatywnym wyborem jest typ poślizgowy.
Śruba maszynowa - przegub miękki Niski opór toczenia aż do momentu, w którym łeb śruby osiągnie swoje miejsce, po czym opór powoli wzrasta. Do prawidłowego osadzenia łącznika należy użyć wolniejszego i mocniejszego narzędzia dynamometrycznego, aby zminimalizować odprężenie w przegubie. Najbardziej odpowiednie sprzęgła: typu shut-off. Możliwy typ ślizgowy. Śruba samowiercąca Opór toczenia stopniowo wzrasta podczas wiercenia i nacinania gwintów, ale wolniej niż w przypadku śrub samowiercących. Wybrać narzędzie o prędkości obrotowej powyżej 1000 obr/min. Sprzęgło poślizgowe jest z reguły odpowiednie, ale dla cienkich materiałów należy wybrać wyłączenie.
Śruba maszynowa - element blokujący w gwincie Stosunkowo wysoki opór toczenia zanim łeb wkrętu osiągnie swoje miejsce, po czym opór gwałtownie wzrasta. Należy wybrać narzędzie o dużym momencie obrotowym z dolnego zakresu prędkości obrotowych. Jeśli wymagana jest szybka jazda, należy wybrać większe narzędzie o większej prędkości obrotowej. Odpowiednie sprzęgła: Sprzęgła typu Shut-off i slip.
Produkcja gwintu Opór toczenia rośnie stopniowo wraz z produkcją gwintu i osiąga maksimum tuż przed gwintowaniem całego otworu. Wybierz narzędzie w zakresie prędkości obrotowej od 800 do 1300 obr/min. Sprzęgła typu slip są generalnie odpowiednie, ale dla cienkich materiałów należy wybrać typ odcięcia.
Wkręt do drewna Opór podczas wkręcania rośnie stopniowo i rośnie gwałtownie, gdy łeb wkrętu osiągnie swoje miejsce. Proces ten różni się znacznie w zależności od stopnia nawiercenia wstępnego, różnych gatunków drewna i wielkości wkrętów. Należy wybrać narzędzie wolnoobrotowe, 400 do 800 obr/min. Odpowiednie sprzęgła: Typ ślizgowy i napęd bezpośredni.