
Klucze dynamometryczne z przekładnią kątową zmniejszają liczbę błędów przy mocowaniu
Elementy złączne i śruby są powszechnie stosowane do bezpiecznego mocowania dwóch lub więcej elementów razem. Chociaż elementy te wydają się być niewielką częścią procesu projektowania i montażu, nie należy minimalizować ich znaczenia. Niewłaściwe dokręcenie elementów złącznych może nieświadomie spowodować katastrofalne lub ukryte awarie. Brak kontroli momentu dokręcania elementów złącznych spowodował oderwanie koła w pojazdach, awarie instrumentów medycznych ratujących życie i uniemożliwił działanie urządzeń elektronicznych.
Badanie uszkodzeń w procesie mocowania jest kosztowne i czasochłonne. Wspólne elementy, które można przypisać awariom mocowań to:
1. Nieprawidłowa kontrola momentu obrotowego: niedokręcenie i nadmierne dokręcenie śruby 2. Wybór niewłaściwego narzędzia dynamometrycznego do danego zastosowania mocowania 3. Nieprawidłowy projekt i specyfikacja momentu obrotowego 4. Brak sprawdzenia momentu obrotowego pod kątem relaksacji złącza w połączeniach mocowanych 5. Użycie nieskalibrowanego narzędzia dynamometrycznego do mocowania
Technologia zastosowana w kluczach dynamometrycznych z krzywką zapobiega błędom przy mocowaniu i zapewnia właściwą kontrolę momentu obrotowego. Krzywkowe klucze dynamometryczne Mountz zostały zaprojektowane w celu zapewnienia niezawodnej i precyzyjnej kontroli momentu obrotowego w zastosowaniach śrubowych, które nie tolerują warunków nadmiernego momentu obrotowego. Niewłaściwa kontrola momentu obrotowego zwiększa koszty produkcji i opóźnienia. Użycie klucza dynamometrycznego z krzywką eliminuje wpływ operatora na proces dokręcania i oferuje precyzyjne i powtarzalne wyniki momentu obrotowego.
Standardowy klucz zatrzaskowy nie zapewnia właściwej kontroli momentu obrotowego. Kiedy ustawiony moment obrotowy zostaje osiągnięty za pomocą klucza zatrzaskowego, narzędzie zazwyczaj wydaje słyszalne "kliknięcie". Operator może poczuć impuls z narzędzia, a większość z nich pęka około trzech stopni po osiągnięciu ustawionego momentu obrotowego, a następnie staje się dodatnia. To dodatnie działanie może powodować nadmierny moment obrotowy. Operator często wykonuje kilka dodatkowych pociągnięć kluczem.
Dokładny klucz dynamometryczny z mechanizmem krzywkowym, zaprojektowany w celu zapobiegania awariom połączeń, zapobiega niedokręceniu lub przekręceniu śruby lub elementu złącznego. Konstrukcja klucza dynamometrycznego krzywkowego jest taka, że kiedy narzędzie osiąga ustawioną wartość momentu obrotowego, mechanizm odłącza się od napędu, ograniczając w ten sposób zastosowany moment obrotowy. Wewnątrz klucza, precyzyjne promieniowe sprzęgło kulkowe "ślizga się" po osiągnięciu ustawionego momentu obrotowego, zapobiegając niedokręceniu lub nadmiernemu dokręceniu. Ponadto, łożyska oporowe zapewniają, że ustawienie momentu obrotowego jest niezależne od obciążenia końcowego zastosowanego przez operatora. Jako narzędzie do kontroli jakości, klucz dynamometryczny pozwala każdemu użytkownikowi na pewne i niezawodne dostarczenie właściwego momentu obrotowego, niezależnie od zadania i poziomu umiejętności operatora.
Narzędzia TSN i TSP są wstępnie ustawionymi kluczami dynamometrycznymi, które zapewniają wewnętrzną nastawę momentu obrotowego odporną na manipulacje. Nie ma zewnętrznej skali regulacji, więc klucz musi być ustawiony wstępnie przy użyciu testera momentu obrotowego. Ustawienie wstępne klucza dynamometrycznego jest podobne do nastawienia budzika, który sygnalizuje osiągnięcie wybranego czasu. Klucz dynamometryczny jest wstępnie ustawiony na wymaganą wartość momentu obrotowego dla danego zastosowania, a następnie narzędzie sygnalizuje operatorowi, kiedy moment obrotowy zostanie osiągnięty.
Klucz dynamometryczny z krzywką TSP jest zewnętrznie regulowanym narzędziem dynamometrycznym, które oferuje różne opcje ustawień dla zastosowań wymagających więcej niż jednej wartości momentu obrotowego. Regulowany klucz dynamometryczny posiada zewnętrzną skalę momentu obrotowego, która pozwala operatorowi szybko i dokładnie dostosować ustawienie momentu obrotowego na narzędziu do różnych zastosowań.
Klucze krzywkowe są idealne do konserwacji i zastosowań produkcyjnych, gdzie brak kontroli momentu obrotowego nie jest tolerowany. Zbudowane dla różnych branż, takich jak motoryzacyjna, półprzewodnikowa, elektroniczna, energetyczna, medyczna, lotnicza i obronna, krzywkowe klucze dynamometryczne zapewniają właściwą kontrolę momentu obrotowego.
Używanie wysokiej jakości kluczy dynamometrycznych z krzywką sprawia, że świat staje się bezpieczniejszy dzięki dokładności i precyzji. Kontrola momentu obrotowego jest niezbędna dla firm, aby zapewnić, że jakość, bezpieczeństwo i niezawodność ich produktów nie jest zagrożona. Uszkodzenie trzycentymetrowego elementu złącznego, który nie jest prawidłowo dokręcony, może prowadzić do katastrofalnych lub ukrytych awarii. Niedostatecznie dokręcone elementy złączne mogą drgać, a nadmierny moment obrotowy może spowodować zerwanie gwintowanych elementów złącznych.