Okleiniarka krawędzi Festool CONTURO KA 65 Recenzja
Jako stolarz specjalizujący się w szafkach i zabudowach na zamówienie, uważam, że wszechstronność nowego narzędzia jest jednym z moich najważniejszych priorytetów. Nie często dodaję narzędzie do mojego sklepu, jeśli nie może ono spełniać więcej niż 3 lub 4 funkcje. Mój router, na przykład, ma 4 różne przystawki bazowe. Pozwala mi to na wykonywanie różnych zadań za pomocą jednego narzędzia. Mogę wycinać taty, rabaty, obracać dekoracyjne krawędzie, wywiercać otwory na półki i zawiasy szafek.
Mając na uwadze ten warunek, kiedy zdecydowałem się na przejście ze starych, niskiej jakości produktów do prasowania na coś bardziej profesjonalnego, nie miałem zbyt wielu opcji na wszechstronność. Szukałem maszyny, która mogłaby zarówno usprawnić pracę, którą obecnie wykonuję, jak i otworzyć możliwości dla przyszłych projektów. Jako Festool buff (15 narzędzi i liczenie), oczywiście, Conturo Edge Bander przykuł moją uwagę. Od kilku tygodni pracuję nad dość dużym projektem kabinowym, a teraz poznaję Festool Edge Bander KA 65 Conturo.
Muszę powiedzieć od razu: to piękna maszyna, która daje jeszcze piękniejsze rezultaty.
(źródło: www.festool.pl)
Pierwsze wrażenia
Szlifierka krawędziowa Festool KA 65 Conturo jest starannie zapakowana w typowy dla Festool Systainer i styropian formowany. Narzędzie ma w sobie trochę wagi, ale jest to również wyraźnie solidna maszyna. Jedna rzecz, którą zauważyłem: w przeciwieństwie do innych produktów Festool, przewód Conturo nie odpina się tak, jak ich typowe przewody "plug-it". Jednak ten drobny szczegół nie wpłynie na wydajność. Ponadto, podstawa wymaga pewnego montażu, zanim będzie można rzeczywiście użyć obrzeża. Ale, ogólnie rzecz biorąc, Conturo wygląda i czuje się jak profesjonalny sprzęt.
Ulubione cechy
Cechą charakterystyczną szlifierki krawędziowej Festool KA 65 Conturo jest możliwość nanoszenia obrzeża zarówno na promień wewnętrzny, jak i zewnętrzny. Większość automatów dostępnych na rynku może zaklejać tylko proste krawędzie na sklejce. Biorąc pod uwagę, że Conturo jest urządzeniem ręcznym, mogę z łatwością prowadzić maszynę po łukach, ponieważ nakłada ona obrzeża. Zestaw do przycinania krawędzi Conturo zawiera dodatkową rolkę, która mocuje się do maszyny. Ten pomocniczy wałek pozwala mi na nakładanie obrzeży na ciasne promienie wewnętrzne i działa jak marzenie.
Jedna z moich ulubionych cech obraca się wokół mechaniki użycia kleju. Większość przenośnych okleiniarek krawędziowych używa peletek z klejem, które rozpływają się w tzw. tyglu kleju. Problem polega na tym, że gdy klej się stopi, nie można go ponownie użyć. Ostatecznie, kończysz marnując dużo kleju. Zamiast tego w szlifierce Conturo Edge Bander używa się klejów, które pasują do górnej części urządzenia. Urządzenie KA65 topi powierzchnie czołowe krążków i zużywa tylko tyle kleju, ile jest potrzebne w jednej serii. Konstrukcja ta pozwala na szybką zmianę kolorów kleju.
Festool KA 65 Conturo może również opasać krawędzie skośne w przypadku stosowania ze stołem do szlifowania krawędzi MFT/3. To nie jest cecha, którą miałem okazję wypróbować, ale zdecydowanie widzę korzyści z tej opcji przy projektowaniu niestandardowych szafek lub mebli. Ta funkcja naprawdę odróżnia Conturo od innych edge banderów na rynku w tej chwili.
Konfiguracja przed rozpoczęciem zadania
Konfiguracja Conturo wymaga niewiele wysiłku, a większość ustawień miga z cyfrowego wyświetlacza znajdującego się na górze urządzenia. Istnieje jednak kilka ustawień, które wymagają pewnej uwagi przed użyciem.
Po pierwsze, będziecie chcieli wyregulować temperaturę. Chociaż Festool jest firmą niemiecką, inżynierowie łaskawie dali nam Amerykanom możliwość wyświetlania ustawienia temperatury w Fahrenheit zamiast w Celsjuszu. Również pomocny, klej Conturo ma sugerowane ustawienie temperatury wydrukowane na pudełku. Za pomocą przycisków poniżej wyświetlacza, użytkownik po prostu wybierze odpowiednią nastawę temperatury.
Szlifierka krawędziowa Festool KA 65 Conturo umożliwia również regulację ilości nakładanego kleju. To ustawienie może być trochę trudne do wybrania i wymaga pewnych prób i błędów. Kiedy po raz pierwszy zacząłem używać tej maszyny, używałem o wiele za dużo kleju. Skończyło się na tym, że miałem dużo nadmiaru kleju do pozbycia się po bandażowaniu. Jednak po pewnym czasie okazało się, że najniższe ustawienie kleju działa bardzo dobrze dla cienkiego, wstępnie wykończonego obrzeża, którego używam w obecnym projekcie szafki. Conturo ma dwa ustawienia prędkości: wolną i wolniejszą. Wyregulujesz to za pomocą spustu na ergonomicznym uchwycie.
(źródło: www.festool.pl)
Obsługa
Przyzwyczajenie się do obsługi szlifierki Edge Bander KA 65 Conturo Festool może zająć trochę czasu. Maszyna robi kilka rzeczy na raz, a Ty musisz się upewnić, że umieścisz ją przy obrabianym przedmiocie w odpowiednim czasie.
Po przycięciu obrzeża na długość i załadowaniu materiału do Conturo wystarczy nacisnąć przycisk start, aby rozpocząć pracę. Maszyna rozpoczyna nakładanie kleju na obrzeże i podawanie go przez maszynę. W tym momencie trzeba będzie docisnąć automatyczną rolkę do obrabianego elementu. Następnie należy przesunąć maszynę w dół elementu z taką samą prędkością, z jaką Conturo podaje obrzeże.
Brzmi to trochę skomplikowanie, ale w rzeczywistości jest dość blisko do bycia w pełni zautomatyzowanym. Użytkownik naprawdę po prostu umieszcza maszynę tam, gdzie musi być i pozwala jej robić to, co do niej należy. Jeśli projekt wymaga dłuższego oklejenia, zestaw do oklejania jest dostarczany z kołowrotkiem do oklejania krawędzi, który mocuje się do maszyny. Ten kołowrotek pozwala użytkownikowi na zwijanie opaski w trakcie użytkowania i zapobiega plątaniu się materiału.
Przycinanie z akcesoriami
Po nałożeniu obrzeża można od razu rozpocząć przycinanie. Bardzo pomocny jest tu zestaw do obcinania, który znajduje się w zestawie Festool Conturo Edge Bander KA65. Działając podobnie jak gilotyna, trymer ten świetnie się sprawdza i pozostawia ładne nacięcie na końcu obrabianego elementu.
Następnie przechodzimy do przycinania krawędzi. Można to zrobić za pomocą ręcznego obcinaka do obrzeży, ale zdecydowanie polecam użycie frezarki górnowrzecionowej MFK 700 Festool. Jest to świetne narzędzie, ponieważ nie tylko przycina obrzeże, ale także przycina nadmiar kleju i skraca krawędź w jednym przebiegu.
Nie zaszkodzi skorzystać z karbidowego skrobaka Festool. Użyjesz go do zeskrobania nadmiaru kleju, a także ma on zdolność do fazowania krawędzi. Ale jedno słowo ostrzeżenia: nie upuszczaj skrobaka. Wiem z doświadczenia, że rozpadnie się na kilka kawałków. Po usunięciu nadmiaru kleju i sfazowaniu krawędzi, można przejść do bloku szlifierskiego i masy polerskiej oraz pada, aby wykończyć krawędź do nieskazitelnego, profesjonalnego poziomu.
Myśli końcowe
Większość okleiniarki na rynku ma szczególne przeznaczenie, którym jest nakładanie okleiniarki na prosty kawałek sklejki. Niektóre zautomatyzowane maszyny nakładają nawet obrzeże, obcinają końce i przycinają krawędzie w jednym przejściu. Nadal jednak mają one możliwość stosowania obrzeży tylko na prostych, 90° detalach. Nie wspominając już o tym, że przedział cenowy dla automatu zaczyna się od około 10 000 dolarów.
Szlifierka krawędziowa Festool KA 65 Conturo Edge Bander doskonale spełnia potrzeby małego, niestandardowego warsztatu produkującego osłonki. Jak na tak specjalistyczną maszynę, jest ona zdolna do wielu rzeczy, z którymi nie poradzą sobie inne, droższe okleiniarki. To samo zdało mój test na wszechstronność. Polecam tę maszynę każdemu profesjonalnemu stolarzowi, a szczególnie tym, którzy mają mały warsztat produkujący szafki na zamówienie. Conturo nie dorówna szybkością produkcji droższego stacjonarnego edge bandera, ale i tak nie powinien. Istnieje w swojej własnej kategorii.
Okleiniarka krawędzi Festool CONTURO KA 65 Cechy charakterystyczne
- Taniej w porównaniu z alternatywami, takimi jak stacjonarne okleiniarki krawędziowe
- Zdolne do oblewania łuków, okręgów, wypukłych i wklęsłych promieni oraz narożników wewnętrznych
- Elektronicznie sterowany precyzyjny system dystrybucji kleju zapewniający maksymalną przyczepność
- Kompaktowa, przenośna, ergonomiczna konstrukcja zapewniająca łatwą obsługę i elastyczność
- Opcjonalny montaż na stole do pracy z małymi przedmiotami obrabianymi
Okleiniarka krawędzi Festool CONTURO KA 65 Specyfikacja techniczna
- Czas nagrzewania: 8 min.
- Klasa bezpieczeństwa: I
- Masa: 17,41 funtów (7,9 kg)
- Temperatura topnienia: 212 - 410 °F (100 - 210°C)
- Wysokość krawędzi: 3/4″ - 2-9/16″ (18 - 65 mm)
- Zużycie energii: 1.200 Watt
- Maksymalna grubość krawędzi: 1/64″ - 1/8″ (0,5 - 3,0 mm)
- Prędkość posuwu: 6,56 ft/min (2 m/min)/13,1 ft/min (4 m/min)
- Promień wewnętrzny: > 2″ (50 mm)